Mindnyájunknak vannak álmaink és céljaink, olyan dolgok, amelyeket meg akarunk tenni, vagy amelyekkel rendelkezni akarunk az életben. Akár nagyok ezek a célok, akár kicsik, úgy érhetjük el őket, ha összehangoljuk és megszervezzük a terveinket és a cselekedeteinket.

Az ember nem ér el egy célt csupán azzal, hogy eldöntötte, hogy eléri. Például, amikor valaki megnéz egy kosárlabdameccset, gondolhatja, hogy milyen csodálatos lenne kosárlabdázónak lenni, de ez nem fog magától megtörténni. Bármilyen cél eléréséhez a személynek végre kell hajtania bizonyos cselekvéseket, például újra meg újra gyakorolni minden szükséges készséget, vagy dolgozni azon, hogy bekerüljön az iskolai csapatba, és aztán mindennap eljárni kosárlabdaedzésre. Ezek és hasonló cselekedetek fogják létrehozni a szükséges változásokat és javulásokat, hogy végül elérje a célt.

Lehet, hogy valaki dolgozik egy cél elérésén, mégis azt veszi észre, hogy a tettei nem segítik közelebb hozzá. Ez lehet amiatt, hogy a tervek és a tettek nincsenek összehangolva a cél elérése érdekében. Például valaki, aki kosárlabdázó akar lenni, küszködik azzal, hogy fejlessze a játéktudását. Sokat kosarazik a barátaival iskola után, mert jó szórakozás, de ezzel nem szerez elég gyakorlatot az egyes külön készségekben. Így ezek az iskola utáni meccsek nem a célja elérésének irányába mutatnak.

Többféle témakör van, amelyeket össze kell hangolni egy cél sikeres eléréséhez. A Scientologyban ezek egy skálává lettek összerendezve. Bármilyen célunk (főcél) esetén fogjuk a skálán szereplő pontokat, és kigondoljuk, mik legyenek ezek, úgy, hogy illeszkedjenek a főcélhoz. Aztán addig nézzük át és dolgozzuk át az összes pontot, hogy végül mindegyik összhangban legyen a többi ponttal és a főcéllal.

E skála használata az összes pont összhangja esetén a főcélunk elérését fogja eredményezni.

Főcélok

főcél valami, amit a személy meg akar tenni, vagy amivel rendelkezni akar, ezért a cselekedeteit az elérése felé irányítja. A főcél gyakran egy hosszabb időszakra terjed ki.

Célok

cél olyan elérendő dolog, amely kisebb fontosságú, vagy kisebb területre terjed ki. Egy cél konkrét tevékenységekre vonatkozik az átfogó főcélon belül.

Például, ha az a főcélod, hogy profi kosárlabdázó legyél, a célok lehetnek: hírnevet elérni, és sok pénzt keresni.

Irányelvek

irányelvek olyan szabályokból, útmutatásokból állnak, amelyek követését eldöntjük. Az irányelvek hosszú távúak, és valószínűleg nem módosulnak.

Tervek

terv egy módszer, ahogy el lehet érni valamit. Azokból az alapvető teendőkből áll, amelyeket végre kell hajtani valaminek a jobbítására vagy egy probléma megoldására. Egy terv általában a rendelkezésre álló erőforrásokon (pénz, alkalmazottak, berendezések, létesítmények, készletek stb.) alapul, és magába foglal okos ötleteket ezek felhasználási módjára.

Programok

program egymást követő lépések sorozata egy terv kivitelezésére.

Projektek

projekt egymást követő lépések sorozata egy program egyetlen lépésének kivitelezésére.

Utasítások

Az utasítás valaki felszólítása, hogy tegye meg egy program vagy projekt egy lépését.

Ideális helyzetek

Az ideális helyzet megmondja, hogy egy helyzetnek vagy területnek milyennek kellene lennie. Ez valami olyan, amit el lehet érni. Minden tevékenységnél van egy létező helyzet is: az, ahogy valami most van. Ha összehasonlítjuk az ideális helyzetet a létező helyzettel, láthatjuk, mit kell megváltoztatni ahhoz, hogy a területet közelebb juttassuk az ideálishoz.

Statisztikák

statisztika egy szám vagy mennyiség, összevetve ugyanannak a dolognak egy korábbi számával vagy mennyiségével. A statisztikák mérik a termelést, és mutatják, hogy mennyi valósul meg.

Értékes végtermékek

Az értékes végtermék valami olyan, ami más tevékenységekkel elcserélhető. A csere azt jelenti, hogy adni valami értékeset, amiért kapunk valami értékeset. Egy értékes végterméket el lehet cserélni támogatásért, ami lehet például élelem, ruházat, pénz vagy együttműködés.

A sikerhez e skála valamennyi pontjának összhangban kell lennie a skála összes többi pontjával ugyanarra a témára vonatkozóan.

Például, ha a személy főcélja az állapotok javítása a lakóhelyén, lehet terve egy üres telek parkká alakítására, hogy az ott élők különféle sportokat élvezhessenek.

Egy ehhez illeszkedő programban lehetnek lépések annak kiderítésére, hogy hogyan lehet engedélyt szerezni a várostól egy használaton kívüli közeli földterület használatára. Másik lépés lehet a tárgyalás egyházi, illetve közösségi csoportokkal egy park létrehozásáról, és annak kidolgozása, hogy hogyan lehet őket bevonni. És a program további lépéseihez tartozhat sportoláshoz szolgáló berendezések felkutatása, amelyek a parkba kerülnek majd.

Ennek létrehozását növelő statisztikák lehetnek: az olyan csoportok száma, amelyekkel kapcsolatfelvétel történt, és az olyan csoportok száma, amelyek vállalják, hogy segítenek a park építésében.

Az értékes végtermék lehet egy olyan park, amely nyitva áll, használatban van, vonzó, és ahol az emberek szívesen üldögélnek, sétálnak vagy sportolnak. A park olyan valami, amit el lehet cserélni az ezen a környéken élő emberekkel. És az így létrejövő barátságosabb, biztonságosabb környék a csere azért, hogy létrehoztuk a parkot.

Ha a skála egy pontja nincs összehangolva a többi ponttal, akkor a projekt akadályba fog ütközni, vagy esetleg kudarcot vall. A fenti példában „a park körüli utcákon közlekedő autók száma” statisztika romboló hatású lehet, ha ez túl nagy forgalmat eredményez ott, ahol emberek sétálnak, és gyerekek játszanak.

Azt a jártasságot, amellyel bármilyen tevékenységre vonatkozóan ezeket a pontokat összhangba és működésbe hozzuk, „menedzsmentnek” hívják. És bármilyen tevékenységen javítani lehet, ha e skála pontjait úgy hangoljuk össze, hogy együttesen a főcél elérése felé vigyenek.

E skála és a részei, valamint az összehangolásukra való képesség a szervezés egyik legértékesebb eszköze.